11.2.2019

VYBAVENÍ DÍTĚTE – DOVEDNOSTNÍ I HMOTNÉ

VRABEČCI (po–pá 7.30 –13.00/15.00)

pro děti: ve věku 2,5 -3,5 roku – věk v září

Především by dítě mělo psychicky zvládat dočasné odloučení od svých blízkých, reagovat na své jméno, orientovat se v jednoduchých pokynech a respektovat dohodnutá pravidla. Například ukládat hračky a pomůcky na správné místo.

V sebeobslužné oblasti by dítě mělo mít zvládnuté samostatné jedení u stolu a pití ze skleničky. Nemělo by ho překvapit, že by se mělo snažit obléci se sám. Nepoužívat dudlík.

Z hygienických dovedností by dítě mělo mít především osvojené používání wc, tedy být bez plen a umět si nahlásit potřebu (k dispozici jsou i nočníky), pak mytí rukou, smrkání. Občasná „nehoda“ je v pořádku, ale pokud se taková příhoda stane při každém pobytu dítěte v MŠ, není dítě bohužel ještě zralé na pravidelnou docházku.

KOSÁČCI (po–pá 7.30 – 14/16.30)

pro děti: ve věku 3 – 6 let- věk v září

Ve skupině větších kosáčků kromě dovedností z přípravky očekáváme dovednosti z praktické oblasti.

Dítě by si mělo umět obout a vyzout boty, bačkory, poznat si svoje oblečení. Mělo by umět poprosit, poděkovat, pozdravit. Očekáváme samostatné používání toalety, s utřením zadečku pomůžeme, u pětiletých dětí se snažíme trénovat sebeobslužnost i v této oblasti.

V pohybové oblasti by pro dítě neměla být problémem chůze ze schodů a déletrvající chůze (naše výlety mají většinou délku kolem 6km).

VYBAVENÍ

Celkově oblékáme ve stylu „cibule“: vnitřní oblečení (tričko, legíny/punčocháče/tenké tepláky), venkovní oblečení (mikina na zip/přes hlavu, gumové kalhoty do pasu/softshelky/oteplováky, bunda), čepice dle období, snadno obutelné boty – v zimě nepromokové, v deštivém období holiny, rukavice – ideálně palčáky..

Na odpočinek po obědě nepoužíváme pyžamo, děti odpočívají v tričku a spodním prádle. V kapsáři by měly mít náhradní vnitřní oblečení + spodní prádlo a ponožky.

Na výlety děti potřebují batůžek ( v zimním období plecháček na čaj a náhradní rukavice, v letním období láhev s vodou). Batůžek by měl být pro dítě především pohodlný a přehledný, úměrně velký, ne příliš těžký, ideálně s prsním popruhem. Neměl by být plyšový či jinak nasákavý.