11.2.2019

JAK TO U NÁS CHODÍ

adresa: Kosí hnízdo, Ke Smíchovu 112/80, Praha 5 Slivenec

Školka je v provozu 11 měsíců ( září – červenec, v srpnu je pro děti zavřená ).

V Kosím hnízdě máme 2 třídy – VRABEČKY a KOSÁČKY.

Školka je v provozu 11 měsíců ( září – červenec, v srpnu je pro děti zavřená ).

Naši drobečci – VRABEČCI jsou ve věku kolem tří let ( plus minus půl roku ). Málokteré tříleté děťátko je schopné bez tréninku dát mamce pac a pusu, nasadit batoh a připojit se ke skupině větších dětí a být psychicky, emočně i fyzicky stabilní a v pohodě. Proto u vrabečků klademe důraz na bezpečné a přátelské prostředí, které děti motivuje k plynulé adaptaci ve školce a připravuje je na začlenění ke kosáčkům.

  • Vrabečci trénují soužití ve skupině, vzájemnou komunikaci, samostatnost, sebeobsluhu, zvládání hygieny, schopnost chápání a dodržování pravidel, aby se z nich vyklubali spokojení Kosáčci.

Kosáčci jsou děti ve věku 3,5 až 6 let, kteří už jsou ostřílení školkáčci. Do školky už nějaký pátek chodí, jsou tam zvyklí, mají svoje kamarády, znají svoje paní učitelky, mají základní návyky sebeosbluhy a hygieny, respektují dohodnutá školková pravidla a hlavně už se s nimi dá pracovat ve skupině a s tou skupinou se bezpečně pohybovat i mimo areál školky do lesa, po lese a zase zpět. Tohle všechno se nestane přes noc. Je za tím velký kus práce, kterou je potřeba odvést a dostatek času, který je potřeba odžít. A jak se z benjamínků, kteří se teprve pouští máminy sukně stanou ostřílení školkáčci? No přece u Vrabečků.

Vše má svůj čas . . . některé věci se zkrátka nedají urychlit, ani uspěchat.

V Kosáčcích si děti projdou všemi fázemi vývoje.

  • Nejdříve to jsou benjamínci, kterým je pomáháno a jsou na ně brány ohledy.
  • Potom se z nich vyklubou prostřední Kosáčci, kteří si užívají svůj pocit samostatnosti.
  • Nakonec se z nich stanou Předškoláci, kteří naopak podávají pomocnou ruku a učí se být empatičtí ke svým menším, slabším a pomalejším kamarádům. Každou jednotlivou fázi vnímáme jako velmi důležitou sociální dovednost a rozvoj empatie.

VRABEČCI:

  • skupina VRABEČKŮ začíná každý rok nově v počtu 10-12 dětí, se dvěma paní učitelkami
  • skupinu tvoříme tak, aby byla věkově pestrá = v září se sejdou 2-3 děti, kterým je 2,5 let, 4-5 dětí, kterým jsou 3 roky, 4-5 dětí, kterým je 3,5 roku

DENNÍ REŽIM VRABEČKŮ

Děti přichází 7.30 – 8.30, dopoledne začíná kruhem, kde se věnujeme hlavnímu výchovně-vzdělávacímu tématu.  Kolem 9.45 děti svačí. Venkovní aktivity pak pokračují v daném tématu, ale zároveň je dětem ponechán dostatečný prostor pro volnou hru a přirozené sociální vazby. Oběd je podáván ve 12.00 – 12.30, děti odcházející po obědě je možné vyzvednout v době 12.30 – 12.55. Poté následuje odpočinek a odchází jedna paní učitelka. V době 14.40 -15.00 odchází děti po odpočinku. Pro naše drobečky tím končí provoz školky.

TÝDENNÍ REŽIM VRABEČKŮ

  • pondělí se vítáme po víkendu, začínáme důležité téma, které nás celý týden provází. Těšíme se ze vzájemné společnosti, v klubovně se protáhneme a zacvičíme. Na zahradě se potkáváme s našimi většími kamarády. Učíme se vzájemné toleranci a respektu.
  • úterý v klubovně hodně tvoříme, na zahradě jsme sami a užíváme si přirozeného pohybu.
  • Ve středu v klubovně hodně tvoříme, na zahradě jsme sami a užíváme si přirozeného pohybu.
  • Ve čtvrtek v klubovně hodně tvoříme, na zahradě jsme sami a užíváme si přirozeného pohybu.
  • pátek se v klubovně protáhneme a zacvičíme. Na zahradě se potkáváme s našimi většími kamarády. Učíme se vzájemné toleranci a respektu.

KOSÁČCI:

  • skupina cca 18 – 20 dětí ve věku 3,5 -6 let ( věk v září ), 2-3 paní učitelky

DENNÍ REŽIM KOSÁČKŮ

Děti přichází 7.30 – 8.45, dopoledne začíná kruhem, kde se věnujeme hlavnímu výchovně-vzdělávacímu tématu.  Kolem 10.00 děti svačí. Venkovní  aktivity pak pokračují v daném tématu ale zároveň je dětem ponechán dostatečný prostor pro volnou hru a přirozené sociální vazby. Oběd je podáván ve 12.30 – 13.00, děti odcházející po obědě je možné vyzvednout v době 13.30 – 13.55. Poté následuje odpočinek. V 15.00 odchází děti po odpočinku a jedna paní učitelka. Oficiálně tím končí provoz školky.

V době 15.00 – 16.30, zůstává druhá paní učitelka na odpolední volnočasové aktivity. Pro účast na aktivitě musí být dítě dostatečně zralé (být  psychicky a emočně v pohodě i v odpoledních hodinách, hygienicky sebeobslužné, být schopné uposlechnout pokyn ). Odpolední aktivity končí v 16.30.

TÝDENNÍ REŽIM KOSÁČKŮ

  • pondělí si hodně povídáme. Během ranního kruhu se věnujeme komunikačním dovednostem více než jiné dny. Trénujeme s dětmi vyprávění i neméně důležité naslouchání. V pondělí začíná důležité téma, které nás celý týden provází. Těšíme se ze vzájemné společnosti a jsme v poklidném tempu venku na zahradě, kde se potkáváme i s našimi nejmenšími z přípravky. Učíme se vzájemné toleranci a respektu.
  • úterý se vydáváme na výlet. Objevujeme,  jaké nové prostředí, pomůcky a nástroje nám počasí v přírodě připravilo. Užíváme si přirozeného pohybu, tvoření s přírodninami i písničky a říkadla. Tvoření s nůžkami, pastelkami a lepidlem  někdy zvládáme venku, jindy si ho necháme do klubovny.
  • Ve středu toho máme hodně. Většinou se rozdělíme na větší a menší kosáčky. To nám dovolí udělat větší a menší výlet, někdo tak prozkoumává blízké a známé okolí a věnují se hrám, jiní si dopřejí náročnější výzvu. Dobře vytrávení se pak vracíme na oběd. Po obědě se menší kosáčci ještě chvilku před odpočinkem věnují vzpomínkovému kruhu (hodnotí, co jim ten den přišlo významné) a logopedickým cvičením. Pak už se vrací i větší kosáčci, a když se i oni naobědvají, čeká je předškolní výchova, kde trénují dovednosti jako grafomotorika, předmatematické představy, předčtenářské dovednosti a jiné . . . prostě všechno, co by měl správný předškolák mít pod kůží.
  • Ve čtvrtek vyrážíme zase všichni společně hned na výlet. Pokračujeme v tématu celého týdne, které je na svém vrcholu. Užíváme si přirozeného pohybu, tvoření s přírodninami i písničky a říkadla. Tvoření s nůžkami, pastelkami a lepidlem někdy zvládáme venku, jindy si ho necháme do klubovny.
  • pátek máme ráno společný kruh, předškoláci se věnují předškolní výchově a pak už máme „řemeslný“ pátek. V pátek totiž nechodíme do lesa, jen na zahradu a společně vyrábíme, opravujeme, sázíme a staráme se o zahradu.

STRAVA

  • obsahuje potraviny s důrazem na principy zdravého stravování (např. luštěninové pomazánky, kváskový chléb, obilné kaše, zelenina a ovoce, celozrnné buchty, bio mléčné produkty), neslazené nápoje

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

“ Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude. “ Albert Einstein

Škola má zpracovaný vlastní školní vzdělávací plán Kosáčci krouží okolo hnízda, který je v souladu s Rámcově vzdělávacím programem pro předškolní výchovu.

Vychází tematicky z ročního období, lidových tradic, ale zároveň reflektuje potřeby a zájmy skupiny v daný moment.  A co tyto vzletné pojmy znamenají v praxi?

V rámci montessori pedagogiky podporujeme samostatnost dětí a tím i jejich sebedůvěru, především v naší klubovně, kde je největší řád v celém našem fungování.

V rámci lesní pedagogiky dostávají děti společně se svobodou určitou míru zoodpovědnosti. Zároveň k tomu jako bonus dostatek přirozeného pohybu a neustálý trénink lokomočních dovedností a hrubé motoriky. Tady vydáme nejvíc naší energie a nejvíc se fyzicky unavíme.

V rámci lidových tradic s dětmi prožíváme koloběh roku a snažíme se uvědomovat si proměny přírody, které s sebou přinášejí. Všímáme si proměn počasí, rostlin, chování zvířat s úctou k našim předkům tak, abychom si to užili i v dnešní době.

Volnou hru, která je zásadním pilířem předškolního věku, si užíváme na zahradě a v lese. Taky potřebujeme trochu volnosti, kdy projevíme svou fantazii.

Každý den máme chvilku kroužek, abychom si společně popovídali, vysvětlili a pořešili vše potřebné pro společně strávené pohodové chvíle.

Nezapomínáme ani na jemnou motoriku. Ruce a prsty trénujeme každý den i v lese, ale nezapomínáme ani na štětec a velké formáty.


Trocha teorie nikoho nezabije . . .

Témata jsou připravená v integrovaných blocích a měsíčních plánech. Dané téma je vždy rozvíjeno několika způsoby – vsazením do sociálního kontextu, hudebně a rytmicky, výtvarně, pohybově, dramaticky  (např. svatý Martin – vyprávíme si legendu, naučíme se průvodní písničku, pranostiky, básničku, v klubovně si vystřihneme a vybarvíme malé postavičky, venku vytvoříme velké kartonové hlavy koní, na kterých cváláme a hrajeme pohybové hry, na výletě zkoumáme koňské stopy a určujeme směr jízdy, v lese si zahrajeme divadlo, společně si vytvoříme svatomartinské rohlíčky, o které se pak umíme rozdělit a na závěr si vyzkoušíme zobrazení světce během společné práce na vitráži). Dále bývá zpestřen různými kulturními aktivitami (např. divadélko, edukační programy, keramika, ukázky zajímavostí různých povolání)


PEDAGOGICKÝ TÝM

Je složen z pracovníků kvalifikovaných v oblastech vzdělávání předškolní a mimoškolní pedagogiky, respektující výchovy a montessori principů. Kolektiv je věkově rozmanitý  a je v něm zastoupený i mužský prvek.  V době 8.00 – 15.00 se dětem věnují  dvě paní učitelky, v době 7.30-8.00 jedna paní učitelka, v době 15.00 – 16.30 jedna paní učitelka/lektor.