11.2.2019

CO BY MĚLI RODIČE VĚDĚT

Děti z Kosího hnízda jsou pravidelně hodně venku, bývají od bláta, někdy také od barev, protože s dětmi tvoříme. Batohy mají plné klacků a kamení. Skáčou do kaluží a lezou po stromech. A někdy se můžou i zranit, ačkoliv se snažíme tomu předcházet vysvětlováním principů, jak věci fungují.

Celkově dětem důvěřujeme, mají naší důvěru, že daný úkol zvládnou, jinak by jej přeci nedostaly . . . ale je nutné, aby i jejich vybavení samostatnost podporovalo. V praxi to znamená, že tříleté dítě si těžko obuje boty se šněrovací tkaničkou do půli lýtek, i čtyřleté dítě má problém zapnout si svetřík na drobné knoflíčky a kalhoty s úzkou gumou v pase dokážou rozhodit i ostřílené šestileťáky, natož pak dvouleťáky. Pokud si nejste vybavením jistí, nebojte se zeptat. Celkově platí, že čím složitější oblékání je, tím více času trávíme v šatně a tím méně pak venku. Pokud se i přesto rozhodnete dát tříletému dítěti šněrovací boty, předpokládáme, že to s ním budete doma hodně trénovat, aby v obouvání bylo co nejdříve samostatné a nezpomalovalo nám dlouho dobou celou skupinu.

STRUČNÉ SHRNUTÍ

Školka vznikla z popudu rodičů pro jejich vlastní děti, fungovala nejdříve jako Dětský přírodní klub, po roce provozu byla zapsána jako Lesní mateřská škola do rejstříku MŠMT. Ano, jsme lidská školka, respektujeme děti jako rovnocenné partnery, ale ve skupině jsou určitá pravidla, která dodržujeme všichni – děti i dospělí.

  • Abychom se dětem mohli kvalitně věnovat, je nutné, aby děti dorazily do včas – Přírpavka do 8.30, Kosáčci do 8.45.
  • Platby za školkovné se nevrací ( včas odhlášené stravné ano ).
  • Je možné uplatnit slevu na dani za umístění dítěte v předškolním zařízení.
  • Oblečení dětí se může ušpinit či poškodit.