11.2.2019

CO BY MĚLI RODIČE VĚDĚT

Děti z Kosího hnízda jsou pravidelně hodně venku, bývají od bláta, někdy také od barev, protože s dětmi hodně tvoříme. Batohy mají plné klacků a kamení. Skáčou do kaluží a lezou po stromech. A někdy se můžou i zranit, ačkoliv se snažíme tomu předcházet vysvětlováním principů, jak věci fungují.

Celkově dětem důvěřujeme, mají naší důvěru, že daný úkol zvládnou, jinak by jej přeci nedostaly . . . ale je nutné, aby i jejich vybavení samostatnost podporovalo. V praxi to znamená, že tříleté dítě si těžko obuje boty se šněrovací tkaničkou do půli lýtek, i čtyřleté dítě má problém zapnout si svetřík na drobné knoflíčky a kalhoty s úzkou gumou v pase dokážou rozhodit i ostřílené šestileťáky, natož pak dvouleťáky.

Pokud si nejste vybavením jistí, nebojte se zeptat. Celkově platí, že čím složitější oblékání je, tím více času trávíme v šatně a tím méně pak venku. Máme pro rodiče doporučení vycházející z našich zkušeností. Pokud se i přesto rozhodnete dát tříletému dítěti šněrovací boty, předpokládáme, že to s ním budete doma hodně trénovat, aby v obouvání bylo co nejdříve samostatné a nezpomalovalo nám dlouho dobou celou skupinu.