11.2.2019

PŘÍBĚH – PROČ KOSÍ HNÍZDO

Několik rodičů si přálo svým dětem dopřát v krátkém předškolním věku pořádnou dávku čerstvého vzduchu a pohybu venku, v malé skupině, kde je čas i prostor pro na komunikaci s dětmi. Řád, který dodá svobodě i pevné obrysy spatřili na dětech při montessori hernách, kde děti rozkvétaly po psychické stránce. Tato kombinace jim začala dávat hluboký smysl. Už to jen chtělo nějaké místo, kde budou děti venku, zároveň tam bude klid a může probíhat péče o nejmenší. To se děje v ptačím hnízdě.

Na naší zahradě je velká třešeň a spousta kosáků… tak místo dostalo jméno Kosí hnízdo. První rok jsme fungovali jako dětský přírodní klub. Byla to pro nás cenná zkušenost, z níž čerpáme dodnes. Díky skupině schopných a pro věc nadšených lidí se hnízdo zformovalo v provozuschopný celek.

Od září 2017 je Kosí hnízdo lesní mateřskou školkou zapsanou v rejstříku MŠMT. Je částečně podporováno finančně ze státního rozpočtu a o to je poníženo školkovné, rodiče mohou využít slevu na dani za platby za umístění dítěte v předškolním zařízení (sleva na dani – částka pro konkrétní rok je uvedena v ceníku) a hnízdo je i oficiálně poskytovatelem posledního povinného roku předškolní výchovy … toliko výhody. Bohužel regulacemi spojenými s akreditací dle MŠMT hnízdo ztratilo část své svobody a jeho provoz se řídí školským zákonem a prováděcími vyhláškami.