11.2.2019

PŘÍBĚH – PROČ KOSÍ HNÍZDO

Bylo nebylo…. no a nebylo několik rodičů spokojených s nabídkou předškolního vzdělávání. Pořádná dávka čerstvého vzduchu a pohybu venku bylo to, co chtěli dětem dopřát v co největší míře.

Něco tomu ale chybělo, určitý řád. Ten spatřili na dětech při montessori hernách, kde děti rozkvétaly po psychické stránce. Tato kombinace jim začala dávat hluboký smysl. Už to jen chtělo nějaké místo, kde budou děti venku, zároveň tam bude klid a může probíhat péče o nejmenší. To se děje v ptačím hnízdě. Na naší zahradě je velká třešeň a spousta kosáků… tak místo dostalo jméno Kosí hnízdo.

První rok jsme fungovali jako dětský přírodní klub. Byla to pro nás cenná zkušenost, z níž čerpáme dodnes. Díky skupině schopných a pro věc nadšených lidí se hnízdo zformovalo v provozuschopný celek.

Od září 2017 je Kosí hnízdo lesní mateřskou školkou zapsanou v rejstříku MŠMT. Je částečně podporováno finančně ze státního rozpočtu a o to je poníženo školkovné, rodiče mohou využít slevu na dani za platby za umístění dítěte v předškolním zařízení a hnízdo je i oficiálně poskytovatelem posledního povinného roku předškolní výchovy … toliko výhody. Bohužel regulacemi spojenými s akreditací dle MŠMT hnízdo ztratilo část své svobody.